חיטוי חדרי האמבטיה בימי קורונה

בעקבות משבר הקורונה עלינו לשמור ולהקפיד על היגיינה אישית וסניטרית בימים אלו. המאמר יסקר את חשיבות החיטוי וייתן טיפים לחיטוי משטחים וכלים סניטריים.

 

עמידות הקורונה על כלים סניטריים

משבר הקורונה העמיד את רובינו בפני מציאות חדשה של חבישת מסכות וכפפות, שטיפה מרובה של הידיים במים וסבון ושימוש באלכוהול ג’ל לחיטוי. ידוע שנגיף הקורונה נשאר לאורך זמן על משטחים. 72 שעות על משטחי פלסטיק, 48 שעות על משטחי נירוסטה, 24 שעות על קרטון ו-4 שעות על משטחי נחושת. בשל העובדה הזו אנו נדרשים לחטא גם את המשטחים בבית. כלים סניטריים הם: אסלות, מקלחונים, אמבטיות וכיורים. כל אלו וגם האריחים בחדר האמבטיה עשויים מחרסינה, להוציא מקלחונים שדלתותיהם בדרך כלל מזכוכית ואסלות שהן מפלסטיק. בנוסף הידיות והברזים עשויים מנחושת ושקעי החשמל מפלסטיק. בשל עובדות אלו, יש להקפיד ולנקות אותם מכמה סיבות.

 

חשיבות חיטוי הכלים הסניטריים

בשירותים ובחדרי האמבטיה נעשה שימוש של כל דיירי הבית. גם אם הבית אינו מקום ציבורי יש להקפיד על הניקיון ועל אחת כמה וכמה על חיטוי האסלות, הברזים והידיות בשל עמידות הנגיף עליהם. סיבה נוספת לחשיבות החיטוי היא שאנו נוגעים לעיתים קרובות באביזרים אלו. אנו פותחים ארונות אמבט, יושבים על האסלות, משתמשים במתגי החשמל ונוגעים בידיות. על כן, יש לנקות מדי יום את חדר האמבטיה ומשטחים נוספים בבית. יש להקפיד על לבישת כפפות חד פעמיות בעת הניקיון ולזרוק אותם לאחר השימוש. בימים כתיקונם מומלץ לנקות את חדר האמבטיה והשירותים פעם בשבוע ולהמעיט בחיטוי עם אקונומיקה בעיקר כשיש ילדים בבית. ישנם ילדים המפתחים אלרגיה, קושי נשימתי, אסתמה ועוד. בימים אלו יש להרחיק את הילדים מהמקום אותו מחטאים ולאוורר את הבית עם חלונות פתוחים.

 

טיפים לחיטוי משטחים וכלים סניטריים

ניקוי המשטחים עם מים וסבון נמצא יעיל ביותר וכמובן שימוש באקונומיקה מחטא היטב. ולכן את האסלות, האמבטיות והרצפה יש לחטא באקונומיקה, ניקוי מקלחונים בעלי דלתות זכוכית יעשה בשיטת רסס ונגב שבו חומר חיטוי ובאמצעות חומר להסרת אבנית. ארונות אמבטיה יש לחטא היטב כי רובם עשויים מפלסטיק או מעץ וגם אם לא, יש לחטא בהתאם לחומר ממנו הם עשויים. ארונות אמבטיה העשויים מעץ נחטא ברסס ונגב אך ארונות אמבט אחרים אפשר לחטא באלכוהול ג’ל ואף באקונומיקה. חשוב לנקות את המשטח לפני החיטוי שלו. למשל מפסקי חשמל בדרך כלל מלוכלכים ממגע האצבעות. נקו אותם עם מטלית ולאחר מכן חטאו בתמצית אקונומיקה. האקונומיקה היא אחד החומרים היותר טובים לחיטוי אך יש להיזהר משאיפה מרובה של החומר וממגע של הידיים אתו. ניתן להשתמש גם בנוזל לניקוי רב תכליתי או אנטי בקטריאלי ולעשות זאת פעמיים. אך ניתן גם לעשות זאת לבד.

 

הכנת חומר חיטוי באופן עצמאי

בשל העובדה שאין להשיג כמעט אלכוהול ג’ל ולא ניתן לצאת מהבתים בעקבות הסגר, ניתן להכין חומרי חיטוי באופן עצמאי. השתמשו בבקבוק ריק וכלי מדידה. יש לשים 5 כפות אקונומיקה ביחס של 3.80 ליטר מים בתוך הבקבוק, לסגור היטב ולערבב. לא לשכוח להדביק על הבקבוק תווית שזהו חומר ניקוי ולהרחיק מילדים. ניתן גם להכין אלכוהול ג’ל לניקוי הידיים. מערבבים שני שליש כוס של 60% אלכוהול ומעלה, שליש כוס עם ג’ל אלוורה בתוך בקבוק נקי והג’ל מוכן. אפשר גם להוסיף כמה טיפות של שמן ריחני. חשוב לא להגזים בניקוי הידיים בחומרים הללו כיוון שהם יוצרים עור יבש ועלולים לפגוע בו בעת שימוש מרובה. ולכן בבית עדיף לשטוף ידיים בסבון ואת הג’ל לקחת כשאתם יוצאים לעבודה או למקום חיוני אחר.