כל מה שצריך לדעת לגבי השתלת שיניים

אנשים רבים, סובלים מחוסר או אובדן השיניים ולכן הם משתמשים עם שיניים תותבות אשר מפריעות להם בזמן האכילה. שיניים תותבות עשויות אף להביך את המשתמשים בהן, כאשר הם נאלצים להסיר אותן מול בני משפחה או חברים. היום הנושא של רפואת שיניים לשיקום הפה התפתח לאין שעור ורבים מבצעים השתלת שיניים. מדובר על טיפול מורכב ולפעמים ארוך. במידה ואין בעיות רפואיות למטופלים, ניתן יהיה לבצע השתלה של כל השיניים החסרות ביום אחד.

 

חשיבות השתלת השיניים

אנשים שמשתילים שיניים, חשים כי הביטחון העצמי שב אליהם, לאחר שפחדו לחייך או שקשה היה להם ללעוס מזון והם היו מוגבלים. לאחר השתלת שיניים, הם יכולים לאכול רגיל ואיכות חייהם תעלה בעשרות מונים. גם השיניים הסמוכות שהן בריאות יותר, יקבלו הגנה וכן, השתלים זהים לשיניים המקוריות ונראים טוב יותר בפה. יכולת הדיבור תהיה ברורה יותר, כאשר הפה מלא בשיניים והדיבור ברור יותר.

תהליך של השתלת השיניים החסרות בפה הוא אמנם אינו זול, אך מחזיק לכל החיים. איכות החיים של אנשים שסובלים משיניים חסרות בפה יורדת.ישנם אנשים שבמקרים ממש קיצוניים מגיעים לתת תזונה בשל הקושי לאכול כאשר חסרות להם שיניים רבות בפה והשתלה של השיניים החסרות תהווה עבורם פתרון יעיל ביותר.

 

תהליך השתלת שיניים

הטכנולוגיה בתחום רפואת השיניים מציעה לנו פתרונות יעילים בנושא שיקום הפה כמו השתלת שיניים. ישנן שיטות שונות לביצוע השתלת השיניים אשר תוכלנה להתאים למבנה הלסת של כל מטופל. ניתן למצוא שיטות שהן מהירות יותר וכאלה שהתהליך בהן יהיה ארוך יותר. ישנם שלבים שעל המטופל להמתין כשלושה חודשים לבין חצי שנה וישנם המעדיפים לדלג על שלב זה. תהליך זה של המתנה נוצר, בכדי שהשתל ייקלט לעצם הלסת. כאשר תקופת ההמתנה תסתיים, ניתן יהיה להרכיב את הכתר.

תהליך זה של השתלת השיניים מורכב למעשה משני שלבים- הראשון, החדרת השתלים הדנטאליים  ללסת והשלב השני הוא העמסת המבנה ושיקום השיניים שחסרות למטופל\ת באמצעות גשרים, כתרים או שיניים תותבות.

 

יתרונות וחסרונות בהשתלת שיניים

ישנם יתרונות ברורים להשתלת שיניים. וניתן למנות את היתרונות הללו:

 • השתלים זהים לשיניים הקיימות ונראים מעולה בפה
 • השתלים מסייעים בלעיסת המזון ומעניקים תמיכה מלאה ויציבות לשיניים
 • שתלים דנטאליים תורמים רבות לשיקום הפה ולריפויו בשל אובדן השיניים המקוריות
 • שתלים שומרים על השיניים המקוריות הסמוכות להם ותומכים בגשרים
 • קל לתחזק את השתלים ולנקות אותם בהשוואה לשיניים תותבות וקל לשמור על ניקיונם
 • אין הבדל בתחושה בפה בין השתלים לבין השיניים המקוריות
 • הביטחון העצמי של המטופל יחזור אליו והוא לא יחשוש לחייך או לאכול את כל סוגי המזון מה שלא התאפשר לו לפני השתלת השיניים

 

ממש כשם שיש הרבה יתרונות יש גם מעט חסרונות בהשתלת השניים ואלה הם:

 • מחיר של השתלת השיניים הינו גבוה ודורש הוצאה כספית גדולה בהרבה מאשר שיניים תותבות או גשר קבוע
 • סכנה לדלקות נגרמת מהכירורגיה שמצריכה את פעולת ההשתלה. למשל מעשנים כבדים לא יוכלו לבצע טיפול זה
 • דחיית השתלים ע”י העצם, יכולה לקרות בקרב מטופלים אך לעיתים רחוקות
 • ישנן תופעות לוואי לטווח קצר כגון דלקת, כאבים, דימום נפיחות ועוד
 • גם תופעות לוואי לטווח ארוך עשויות להיווצר, למשל קשר עם הסינוסים בלסת התחתונה או נזק לעצבים הקיימים בשן התחתונה. לפעמים תופעות לוואי אלה, עשויות להיות למשך זמן ארוך ואפילו באופן קבוע.

 

לסיכום

השתלת שיניים הוכחה כפתרון יעיל ושיעור ההצלחה בו הינו גבוה. יש לדעת כי אחוזי ההצלחה בלסת העליונה שבה יורכבו השתלים, יהיו פחות גבוהים, מאשר בלסת התחתונה, בשל עובי העצם שהוא צר יותר מאשר בלסת התחתונה. אם יש חוסר התאמה בין השתל לעצם, רופא השיניים יבצע פעולות דנטאליות נוספות, כך שהאזור יתאים לגודל השתל. למשל, שימוש במיני שתלים אשר תפקידם להחליף לשיניים שתהיינה קטנות ולשיניים חותכות.